KALABALIK VE İNSANIN KENDİSİYLE YÜZLEŞMESİ

Ron Fricke’nin “Baraka” isimli belgeseli ve Gustave Le Bon’un ‘’Kitleler Psikolojisi’’ kitabından esinlenerek ortaya çıkan ’Kuşatılmış’’isimli grup sergisi 19 Nisan’da Bomontiada ALT’ta açılıyor. 28 Nisan’a kadar sürecek olan sergide, insanın gündelik hayatta hem sosyal çevresiyle hem de kendisiyle kurduğu duygusal ilişkilere odaklanıyor.

Aydın-Büyüktaş_Yeni-Camii_2015_124x132_cm
Aydın-Büyüktaş, Yeni-Camii, 2015, 124×132 cm

Kalabalık bir caddede yürürken, hele bu cadde şehrin ana arterini oluşturan caddelerden biriyse, bir çok insanla sözlü ve bedensel olarak diyalog halinde oluruz. Bu bazen birbirine çarpma, bazense selamlaşma yoluyla olur. Bunların yanı sıra tüketim ürünlerine, belediyelerin düzenlediği aktivitelere, konserlere ve fuarlara dair ilanlar görürüz. Bunlar bilboardlarda ve inşaatın dış cephesindeki kartondan, tahtadan veya çelikten duvarlarda karşımıza çıkar. Bazıları sadece A5’e basılmışken, bazıları sadece gündüz değil gece de görülmesini sağlamak için neon ışıklar da içerir. Bu bağlamda gündelik hayatımızda hem ses kirliliğine hem de görüntü kalabalıklığına maruz kalırız. Yeşil alanların sayısının gün geçtikçe azalıyor olması da temiz bir nefes alamadığımız, bundan dolayı da kendimizi sağlıklı bir birey olarak hissedemediğimiz anlamına gelir.

Çoğu insan hayatta kalmak için para kazanmak ister ve bunun için çeşitli kurumlarda çalışır veya kendi işini yapar. Ne olursa olsun günün sonunda herkes yorgundur ve dinlenmek için evlerine gitmek isterler. İşte insanın evi onun ‘baraka’ sıdır. Çoğu zaman orada gündelik hayatın yoğunluğundan ve yorgunluğundan kurtulur. ’Kuşatılmış’ sergisinde insanın kalabalıkla imtihanı ve barakasındayken kendisiyle olan yüzleşmesi izleyiciye aktarılır.

Onur-Mansız_The-Mire_2017_Tuval-üzerine-yağlı-boya_138x190_cm
Onur Mansız, The-Mire, 2017, Tuval üzerine yağlı boya, 138×190 cm

Sergide Ali Şentürk, Aydın Büyüktaş, Candaş Şişman, Elçin Acun, Murat Germen, Onur Mansız ve Ozan Atalan’a ait resim, heykel, fotoğraf, video art ve enstalasyon çalışmaları yukarıda değindiğim konuları irdeliyor ve her biri adeta bir soruya cevap arıyor: Görsel ve işitsel kalabalıkta ben kendimle nasıl yüzleşebilirim?

19 Nisan- 28 Nisan tarihleri arasında görülebilecek olan sergi BomontiAda, Arton İstanbul, İstanbul Kültür Üniversitesi, Bozlu Art Project, Murat Araz’ın destekleriyle gerçekleşiyor.

Kapak Görseli: Elçin Acun, Öyküsü Olmayan no1, Video enstelasyon, 3.30, 2017

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s