KÜLT FİLMLERE TUVAL VE BOYAYLA YAKINDAN BAKMAK

Neden film seyrederiz? Bana göre film seyretmek; gündelik hayatımızın rutinleşmiş eylemlerinden kaçmak, enerjimizi tüketen düşüncelerden kurtulmak, kendimizle baş başa kalıp boş zamanımızı değerli kılmak. Filmi seyrettiğimiz zaman aralığı da filmi algılamamızda büyük rol oynuyor. Enerjimizin doruklarda olduğu zamanlarda film seyretmek, verimliliğimize ve yaratıcılığımıza çok şey katıyor. Bazen de günün yorgunluğundan arınmak için filmi öylesine seyrediyor, olay örgüsünü çözemiyor ve filmin içinde kaybolup gidebiliyoruz.

Altını çizmek istediğim nokta film seyrederken nasıl yaratıcı olabiliriz? Bunun en güzel cevabını Çağatay Odabaş veriyor. Filmlerden seçtiği kareleri tuvallerine yansıtıyor ve izleyicilere filmi bambaşka bir şekilde algılama fırsatı veriyor. 4 Mayıs- 8 Haziran 2017 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda ‘Yakın Plan- Close Up’ sergisinde sanatçı filmlerden beslenerek, kült filmlerdeki karakterleri ve sahneleri eserlerinde yansıtıyor. Eserlere baktığımızda kimi zaman aşina olduğumuz sahneleri, kimi zamansa hiç fark etmediğimiz ama aslında önemli bir sahneyi görüyoruz.

Çağatay Odabaş pointilist tekniğiyle çalışıyor. Daha öncesinde boncuklar ve ahşap dökümlerle bu tekniği uygulayan sanatçı, ilerleyen zamanlarda çelik ile de çalışmış. Uzun bir araştırma sürecinden sonra kendisine ‘Pointilist tekniğini boya ile nasıl çözerim?’ sorusunu sormuş. Bunun nedeninin de ‘Sanatçıların ilkel dürtülerinde boyaya dönme isteği var.’ olarak açıklıyor. Yaklaşık 3.5 yıldır pointilist tekniğini boya ile buluşturan sanatçının paleti 8 renkten oluşuyor. Bu teknikte sanatçı tuvale noktaları kurşun kalemle çizerek numaralandırıyor ve sonrasında akrilik boyayı tuvale tek tek yerleştiriyor. Yakın Plan/Close Up sergisinde de pointless tekniğini 8 renk tekniğiyle birleştirerek, film sahnelerini izleyiciyle buluşturuyor.

Sergilenen eserlerde en dikkat çekici olanı Ayhan Işık ve Sadri Alışık’ın ‘’Küçük Hanım Avrupa’da’’ filminden bir siyah beyaz kare. Eserin ismi ‘Biraz Anlatılmaz Ki’Eğer esere yakından bakarsanız, farklı renkleri görebilirsiniz, uzaktan baktığımızda ise çalışma sepya haline geliyor. Bu çalışmayı yapmasının nedeni Ayhan Işık ve Sadri Alışık arasındaki dostluğu yansıtmak. Eserin ismi ise Sadri Alışık’ın konuk olduğu bir programdan geliyor. Alışık’a ‘Ayhan Işık’la dostluğundan bahseder misin?’ diye bir soru sorulmuş. Alışık’ta ‘Biraz anlatılmaz ki’ şeklinde yanıtlamış. Çağatay Odabaş da bu diyalogdan etkilenerek eserine bu ismi vermiş. Bir diğer çalışma ‘Otoportre’. Kendisini E.T. filmindeki karakter ile özdeşleştirmiş sanatçı. Sebebi ise ilk kez 3.5 yaşındayken Süreyya Sineması’nda bu filmi seyretmiş olması. Sergide ayrıca aynı filmden iki farklı sahne de bulunuyor. American Beauty filminden iki sahneyi sergide yan yana görüyoruz. İlkinde Kevin Spacey’in ölmeden önce gördüğü aile fotoğrafı ve ölüm anı.

Bu serginin bana kazandırdığı çok şey oldu. Bu sergi sayesinde kült olmuş filmlerin bazılarını seyretmemiş olmadığımı gördüm ve en kısa zamanda seyretmeye karar verdim. Bu filmlerle tanışma fırsatını bana Çağatay Odabaş verdi. Sergide çalışmalara uzaktan bakmakla kalmayıp, ‘yakın plan’dan baktım. Bir çalışma üzerinde aylarca çalışmış olduğunu, hem mental anlamda hem de fiziki anlamda yorulduğunu ama bu yorgunluktan mutluluk duyduğunu tüm benliğimde hissettim. ‘The Doubt’ isimli çalışması benim favorim oldu. Beni en çok etkileyen sahne değil de, sanatçının bu çalışma için harcadığı emekti. Güneş gözlüğündeki yansımalar, göz çevresindeki emek beni çok heyecanlandırdı. İzleyicilerin kendi benliğinden bir şey bulmalarını ve mutlaka bir ya da iki eserin izleyicilerin favorisi olmasını isteyen sanatçıya cevabım bu çalışmadır.

Bu sergiyi görmek için 8 Haziran son gün. Çağatay Odabaş’ın farklı tekniğiyle yorumladığı kült filmlerden sahneleri yansıttığı eserlerini görmek için hala fırsatınız varken kaçırmayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s