BEKLENMEDİK ANDA, BEKLENMEDİK MÜDAHALELER

‘Kent’ kavramını eser yaratım sürecinde temel alan Mihriban Mirap’ın fotograf olmadığı halde -mış gibi olan çalışmaları, kimliksiz figürleri bire bir yansıtıyor. Sanatçı görsel yapıtlarında bisikletleri kullanarak insanların dikkatini arabaların ve egzoz dumanlarının çevreyi kirletecek ve ozon tabakasını delmeye yetecek düzeyde olmadığı zamanlara çekiyor. Sanatçı günümüzde yaşadığımız zıtlıkları, doğal çevrede karşılaştığımız eskiden ütopik gibi görünen ama şimdilerde normalleşen durumları,  tüketim kültürünü sembolize eden imgeleri kullanarak insanların karşısına çıkarıyor. Görsel malzemeler (billboard, reklam panoları vb.) eserlerinin temelini oluşturuyor.

23 Mayıs’ta artgalerimBEBEK’te Mihriban Mirap’ın ‘Zamansız Fenomen’ adlı sergisi açılıyor. Bu sergide sosyo/kültürel sorgulama, sosyoloji, kültür ve sanatın birlikteliği ve sanatın kültüre katkısı ön plana çıkarılıyor. Günlük hayatımızın olmazsa olmazı teknoloji, ekonomi ve küreselleşme sanatçı aracılığıyla estetikleştiriliyor. Son dönemdeki göçlerin sonucu olan kültürün melezleşmesi, kendi kültürümüzden oluşan belleğimizi kendi içerisinde bir devinim yaşamaya zorluyor. Belleğimizde var olan moda ve mimari kuralları, günlük yaşam pratiklerimiz, sosyal çevremiz ve buna benzer geçmişten günümüze kadar uzanan kalıplar değişime uğruyor. Böylelikle sanatçı sanat pratiğine ve eser üretim sürecine bellek, melez kültür ve onun sonuçlarını dahil ediyor.

‘Yakın tarih arkeolojisi’ olarak görebileceğimiz sosyal medya görselleri sanatçının kolajlarında başrolü oynuyor. Günlük hayatımızda karşımıza çıkan markaların çağdaş mit olarak görülmesi ve sosyal medya fenomenlerinin, kişinin tercihlerine müdahelesi sanatçının eserlerinde ön plana çıkıyor.

24 Haziran’a kadar artgalerimBEBEK’te görülebilecek olan bu sergide biz izleyiciler, günlük yaşamımızın yansımalarıyla karşılaşacağız.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s