KADININ KİMLİK YARATIM SÜRECİ

‘Kadın’ ın sanatta bu kadar ön plana çıkarılmasının nedeni nedir? Ataerkil bir toplumda yaşadığımızı düşünürsek neden kadın bu kadar dikkat çekiyor? Şöyle bir düşünelim: Eski dönemlerde erkek evde oturur ya da kahvede aylaklık yapardı. Kadın ise tarlaya gidip ekinleri biçer, çayları toplar ve evine gelince de eşine ve çocuklarına hizmet ederdi. Vir de şimdiyi düşünelim. Erkek iş hayatında daha etkin iken, kadın yine ev işleri ve çocuklarıyla ilgilenmekle meşgul. Bir yandan eskiye bir geri dönüş varken, bir yönden de kadınlar dünyanın bu yeni düzenine karşı çıkıyor ve kendisi de iş hayatına atılıyor. Plaza çalışanı olan bir kadın yine ikinci plana atılıyor ve incelediğimizde kadınların çoğunlukla erkeklerin alt pozisyonunda olduğunu görüyoruz. Modern şehirlerde durum böyle, ama doğuya gittiğimizde eski düzen devam ediyor. Sanatta kadının yansıtılması bu farklı bölgelerdeki farklı kimliklere dayanıyor. Kadının duyguları farklı disiplinlerde yansıtılıyor. Bunun amacının da içinde yaşadığımız toplumda farkında olmadığımız kadının kimliğine dikkat çekerek farkındalık uyandırmak.

Bugünlerde bu konuyu çalışan Seda Hepsev 25 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında art x-ist’te gerçekleşecek olan ‘Sirenler ve Denizkızları’ adlı sergisiyle ilk kişisel sergisini izleyiciyle buluşturuyor. Kadının toplumsal rolü, farklı bölgelerde sahip olduğu toplumsal statü, kimliğinin inşası sürecinde yaşadığı zıtlıklar bu sergide ele alınıyor. Temsil kavramına odaklanan sanatçı, kadını temsil eden imgelere eserlerinde yer veriyor. Serginin bütününe bakıldığında sırasıyla bir hikaye oluşturduğu görülüyor. 6 tane yerleştirme olan sergide desen, işleme ve resimler yer alıyor. Sergide sanatçının 6 grup resim için yazdığı yukarıda belirttiğim konular üzerine metinler de yer alıyor. Elibelinde motiflerine müdahale ederek, işlemelerinde dişilik ve bereket gibi kadının rollerine odaklanıyor. Desenlerinde bu konuyu stilize ediyor.

Sanatçı denizkızlarının bir peri, bir iyilik meleği gibi tanımlanmasına karşı çıkıyor ve aslında onları bir deniz canavarı olduğunu söylüyor. Denizde yaşamayan sirenlerin seslerini duyduğumuzda hipnotize olup denizde boğulma riskimiz olduğuna dikkat çekiyor ve böylece zıtlıklardan bir kimlik yaratımını sorguluyor.

25 Mayıs’ta açılış kokteyli gerçekleşecek olan sergi 24 Haziran’a kadar art x-ist’te görülebilir.

Reklamlar

KADININ KİMLİK YARATIM SÜRECİ” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s