HER ŞEYE RAĞMEN HER ŞEY YOLUNDA

İnsan bilimsel bir varlıktır. Carl Sagan’ın dediği gibi ‘DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.’ Dolayısıyla politik olarak bakıldığında her an değişen bir ekonomi, zorlaşan yaşam şartları varken doğa kendini değiştirmeye ve dönüştürmeye devam etmekte. Bu eksende yıldız olan insanlar da kendi varlığını sürdürmek için yaratıyor ve böylelikle kendi varlığını devam ettiriyor.

Monika Bulanda, Arzu Eş ve Mehwish Iqbal gerek politik dünyayı, gerekse tüm mucizeleriyle evreni görsel yapıtlarına konu ediyor. Farklı kültürlerden gelen bu üç sanatçının çalışmaları 10 Mayıs’ta Kare Sanat’ta açılacak olan ‘Her Şey Yolunda’ sergisinde izleyicisiyle buluşacak.

Monika Bulanda’nın geleneksel malzemeleri farklı formlarda kullanma şekli, eserlerine derin anlamlar yüklüyor. Resmin ana malzemesi olan 3 boyutlu kağıtları küçük parçalar halinde kestikten sonra onları farklı mekanlar yaratacak şekilde birleştiriyor. Sonraki aşamada birleşen parçaların üzerine siyah çizgiler çekerek eserlerini ortaya çıkarıyor. Böylece izleyicinin bakışı ile yeniden yaratılan çalışmalar, onlarla doğrudan bağlantı kuruyor ve her bir farklı göz eserleri yeniden şekillendiriyor. Arzu Eş geçmişin sanatına sair yazılanlarla günümüz cümlelerini hayvan figürleriyle buluşturuyor ve böylece çalışmalarında zıtlıklar yaratıyor. Siyasi bir kimliğe sahip olan çalışmalarında provokasyon, yozlaşma, bilinç kaybı, kaos gibi günümüz dünyasında var olan durumları kendi perspektifiyle işliyor. Mehwish Iqbal ise kendi sanat pratiğini şöyle yorumluyor ‘Benim için sanat grameri soyut, tanımlayıcı olmayan, fiziksel ve entellektüel düzeyde konuşan görsel diyalektiğin katmanları ile gömülü. Sosyal ve kültürel normları sorgulayan güçlü altyapıyı yorumlayan, evrensel söylemi gösteren ve onunla iletişim kuran bir dildir.’ Iqbal çoklu ve kırılgan katmanlar yaratarak kolografi, serigrafi, gravür ve kolaj gibi bir çok baskı tekniğini bir araya getirerek, kadın ve çocuğun sosyokültürel yapı içindeki yerini irdeliyor. Çalışmalarında genellikle dünyayı olumlamaya yönelen sanatçı kullandığı renkler, dokular ve çizgilerle bunu başarıyor.

Sergi 10 Mayıs- 10 Haziran tarihleri arasında Kare Sanat’ta görülebilir.

Kapak Görseli: Mehwish Iqbal 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s