ÇEVRİM-İÇİ DÜNYADA BİREY

Gündelik hayatımızda çoğunlukla vaktimizi internet üzerinde geçiriyoruz. Eskiden reel ortamda yaptığımız birçok şeyi artık internet üzerinden yapabiliyoruz, en basit örnekle gazeteyi bile internetten okuyoruz. Dahası yeni biriyle tanıştığımızda kim olduğunu öğrenmek için arama motorlarına ismini yazıyoruz ve çıkan sonuçlara göre bir yargıya varıyoruz. Bunun gibi daha bir çok konuda internetin işimizi gördüğünü düşünüyoruz. Sanatorium internet üzerinde öznenin konumu üzerine incelemeler yapan ve bu konuda eser üreten Sergen Şehitoğlu’nun ‘Denemeler: 310 Adet Sanatçı Portresi isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergen Şehitoğlu çalışmalarında genellikle yaşamış olduğumuz çağın koşullarını irdeliyor. Teknolojinin hayatımıza doğrudan etkisi sanatçının eserlerine konu oluyor. Teknoloji çağında yaşamamızın bir getirisi olarak çoğu insan kişisel bilgilerini internet ortamına vermekte sakınca görmüyor. Çalıştığı alanda tanınmanın ve yüksek noktaya gelmenin internette daha kolay olduğunu düşünen birey, aslında kendi mahremiyetini kaybediyor. Bu güncel durum Şehitoğlu’nun pratiğinde başrol oynuyor.

Sanatorium’daki sergide bireyin, çevrim-içi dünyadaki konumu inceleniyor ve çözümleniyor. Birey, ‘’sanat dünyasının’’ oluşturucu ögelerinden biri haline geliyor. Sanatçının çalışmalarında internet tabanlı ‘’veri bankalarının’’ doğası bir problematik. Çevrim-içi ansiklopediler, sanal sözlükler, arama motorları gibi bütün kaynaklar dünyanın düzensizliğinde, bir düzen getirmeye çalışıyor. Şehitoğlu’nun son sergisindeki çalışmalar sanat alanında çevrim-içi bilgi edinme metotları üzerine bir irdeleme. Bu sergideki soru sanatçı olarak tanınmış olan bireyin ürettiği herhangi bir şeyin bir ‘’sanat nesnesi’’ olarak işaretlenmesinde bu türden çevrim-içi dünyaların ne türden bir işlevi bulunmaktadır?

25 Nisan’da açılacak olan sergi 6 Mayıs tarihine kadar Sanatorium’da görülebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s