ÇAĞATAY ODABAŞ’TAN İKONİK FİGÜRLERE FARKLI BİR YORUM

1998 yılından itibaren resim ile ilişki içerisinde olan Çağatay Odabaş’ın 4 Mayıs’da Bozlu Art Project’te ‘Yakın Plan’ isimli yeni bir sergisi açılıyor. Odabaş genel anlamda farklı teknikler kullanarak eser üretiyor. Bu süreçte pek çok desen çalışması yapıyor ve eseri renklendirme sürecinde dijital ortamda tüm olasılıkları incelikle düşünerek yapıtını ortaya koyuyor. Bu bağlamda çalışmaları hem dijital olma, hem de reel ortamda yapılmış olma özelliği taşıyor.

Çağatay Odabaş’ın Bozlu Art Project’te açılacak olan sergisindeki çalışmalarının merkezinde sinema tarihinin ikonik filmlerindeki figürler var. Teknik anlamda eserin alt yapısında noktalar var. Binlerce noktayı tuvalin üzerine çizerek, sonrasında bu noktaları fırçayla tek bir hamlede boyuyor. Pointilist teknikte olan resimlerdeki püf nokta yakından baktığımızda tek tek noktaları ve kullanılan renkleri görebiliyor olmamız, uzaklaştığımızda ise noktalar belirsizleşiyor ve resim fotografik etki yaratıyor. Dondurulmuş bir ‘’an’’ı kendi tekniğiyle yorumlayarak izleyiciyle buluşturan sanatçı, izleyici için bilinmeyenin temsilini yapıyor.

Portreleri yapım süreci için ‘’lego’’ benzetmesini yapan sanatçı, filmlerden seçtiği sahneleri ayrıştırıyor, daha sonra bunları tek tek noktalıyor ve bir araya getiriyor. Bu sürecin onun için bir ‘’ritüel’’ gibi olduğunu ve bundan ‘’haz’’ duyduğunu söylüyor.

Sergi 4 Mayıs- 8 Haziran tarihleri arasında Bozlu Art Project’in Nişantaşı’ndaki sergileme alanında görülebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s