GEÇMİŞİN İZLERİ ŞİMDİNİN İZLENİMİ

Sanat, sabır ve emek gerektiren bir olgu. Sanat eseri ise sanatçının bebeği gibi. Anne karnındaki ilk aylar sanatçı için düşünce sürecinde eskiz defterine karalamalar iken, sonraki aylar sanatçının eserini üreteceği mediuma karar vermesi ile devam ediyor. Sona yaklaşıldığında anne karnında bebek büyürken, sanatçı da eserini üretim sürecinde son rötuşlarını yapıyor. Ve sonunda bebek doğuyor, sanatçı eserini bitiriyor. Çocuk büyürken sanatçı da eserini en iyi şekilde koruyor. Gün gelip bebek olgunluğa erişip ilkokula başladığında sanatçı da eserini insanlarla paylaşıyor. Bu süreç böylece sürüp gider. Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV)’da aynı şeyi yaptı. Kendisine misyon olarak sanat öğrencilerine destek vermeyi, kültür-sanat projelerini hayata geçirmeyi edindi. Ve EKAVART GALLERY açıldı. Böylelikle sanata ve sanatçıya destek oldu. Yola çıkarken sloganları ‘Sanat geliştirir, sanat iyileştirir, sanat birleştirir’ idi. Bu sloganla 25 yılı geride bıraktı. Pek çok kişisel sergi ve karma sergi bu galeride açıldı. Yaklaşık 360 sanatçının eserleri burada sergilendi. EKAVART GALLERY 25.yıl şerefine 25 sanatçının çalışmalarının sergilendiği ‘25/25 EKAV’da Geçmişten Bugüne’ adlı özel bir seçkiyi sanat izleyicisiyle buluşturuyor. Sergi küratörlüğünü Marcus Graf üstleniyor. Bu özel sergide her sanatçıya ait birer eser bulunuyor. Neon çalışmalardan kinetik heykellere, kapılardan fotoğraflara kadar bir çok farklı mediumda çalışma sergide görülebiliyor.

Sergi izlenimlerime göre geleneksel ile modern bir arada. Özellikle Ardan Özmenoğlu’nun çalışması neon harfleri kullanması açısından dikkat çekici. Bu çalışmada yaklaşık 25 yaşlarında olan bir kadın görmekteyiz. Gri arka planda olmak üzere siyah tonlarında bir elbise giyen kadın neon harfler kullanılarak yapılan ’25 IS THE NEW BLACK’ yazısını taşıyor. Bir diğer önemli çalışma Ali Alışır’ın Sanal Mekanlar serisinden bir çalışması. Bu çalışmasında sanatçı İstanbul’da bulunan tarihi bir köşkün fotoğrafını çekmiş ve sanal ortamda düzenlemeler yapmıştır. Tarihi köşkün fotoğrafının üzerine elektrik devreleri ve chipleri yerleştirmiştir. Elektrik devrelerinin üzerinde 1-0-1-0 kodlamaları bulunmaktadır.Sanatçının genel tavrı ‘gerçek’ ile ‘sanal’ı birleştirmektir.

Bir diğer çalışma Balkan Naci İslimyeli’nin ‘Nothing’ isimli çalışması. Fotoğraf ile yazıyı bir araya getiren çalışmada İslimyeli’nin anlatmak istediği ‘hiç’liğin insanın var oluşunu nasıl etkilediği. Belkıs Balpınar’ın ‘Organic Layers’ adlı eseri de birden fazla malzemenin kullanıldığı çalışmalardan bir tanesi. İplerin bir kısmı düzgün şekilde dokunurken, bir parçada serbestçe aşağıya doğru sarkıtılmış.

Leyla Emadi’nin eseri sergide dikkat çeken çalışmalardan. Sanatçının ilham kaynağı İsmail Tufan’ın yaş ve yaşlanmayla ilgili kitabının önsözü. Sanatçı bu çalışmasında ağırlıkları kullanmış. Ağırlıkların altına kağıtları yerleştirmiş. Ağırlıkların büyüklüğüyle kağıtların uzunlukları ters orantıda. Galeri duvarına yazılmış olan bilgiye göre sanatçı nüfus cüzdanlarımızın belirli bir yaşa geldikten sonra bize yarattığı fiziksel ve duygusal ağırlığa değiniyor. Server Demirtaş’ın kinetik heykeli ise insan dokunuşlarına ve hareketlerine duyarlı bir çalışma. Siz ona yaklaştığınız anda heykel harekete geçiyor ve size doğru yaklaşıyor. Ayrıca Refik Anadol ve Genco Gülan’ın video çalışmaları da yer alıyor. Sergide ayrıca Beyza Boynudelik, Ceyhun Topçu, Dilara Mataracı, Erdal İnci, Gaye Su Akyol, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, İlsu Aslan, Lara Kamhi, Leyla Emadi, Mercan Dede, Muzaffer Akyol, Nesren Jake, Nezih Çavuşoğlu, Pınar Yoldaş, Sevim Kaya, Seyyit Bozdoğan, Sezer Arıcı ve Yalçın Bilgin’in çalışmaları yer alıyor.

Vakfın sanata destek veriyor olması, Türk sanatının gelişmesi ve daha büyük kitlelere ulaşması anlamına gelmekte. EKAV’ın bir kuruluşu olan galerinin bugünün sanat piyasasında etkisi çok büyük. Genç sanatçıların sanat piyasasına çıkmasına yardımcı olmasının yanı sıra, Türk sanatından önemli sanatçıların sergilerine de ev sahipliği yapmakta. Genç sanatçılar konusunda en iyi örnek Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarının belirli zamanlarda galeride sergilenmesi. Ayrıca ‘EKAV-ARTİST NEW GENERATION’ sergileri genç sanatçılara destek verilmesi üzerine kurulu. Bunların daha nicesi EKAVART Gallery bünyesinde bulunmakta.

Bir annenin 25 yaşına gelen çocuğunun verdiği mutluluk gibi, EKAV’da bu sene 25.yaşını kutlamasının sevincini yaşıyor. Sergi 10 0cak 2017’ye kadar EKAVART GALLERY’de görülebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s